Facebook
Objednávka

Články o výživě

Nejlepší tuky na smažení?

Jedno ze stále věčných a nekončících témat ve stravování byly, jsou a budou tuky. Jaké jíst, kdy je jíst, proč je jíst, smažit na nich? Dnes si odpovíme na poslední otázku, zda na nich připravovat tepelně jídlo, a které tuky jsou k této potřebě nejlepší. Určitě nikomu nechybí v kuchyni olej olivový, řepkový.

Denní jídelníček s recepty pro ženy

Zdravý životní styl se stále víc a víc dostává do popředí odborných studií nebo různých fór. Co si ale většina představí pod tímto pojmem jako jsou i finanční náklady, časová náročnost, nepohodlnost nebo omezení v tom, co si vybere k jídlu. Může to tak být, ale i nemusí.

Týdenní jídelníček s recepty

Týdenní jídelníček s recepty

Sestavení jídelníčku bývá mnohy po čase jednotvárné, a proto jsme sestavili týdenní jídelníček, kde naleznete 23 receptů skrz celý týden. Tvoří ho recepty od snídaní po večeře. V jednom týdnu si tak můžete vyzkoušet připravit polévky, veganské recepty, alternativy masa, bezlepkové recepty, smoothie nebo dezerty. Stačí jen kliknout na recept, zbytek je na vás.

Vločky

Vločky
Ovesné vločky a výrobky jako musli zná každý z nás a pokud nejste například omezeni bezlepkovou dietu, určitě do vašich jídelníčku patří, nebo patřily.

Goji

Goji
Další z mnoha potravin, na které na nás vyskočí reklama na internetu, ať je to reklama na čaje, sirupy, oleje či různé další potraviny „obohacené“ touto rostlinou. Je prezentovaná jako jeden z klenotů čínské tradiční medicíny. Pokud hledáte zdravou potravinu, která zpestří váš jídelníček, pravděpodobně jste ji našli.

Lepek

Lepek
Trpíte častou únavou? Hubnete, nadýmáte se, trpíte průjmy? Bolí vás hlava, trpíte kožními problémy, depresemi a nevíte proč? Samozřejme bude dobré navštívit lékaře. Toto jsou totiž jedny z mála příznaků celiakie – alergie na lepek a intolerance na lepek.

Smrtící kvarteto

Smrtící kvarteto
Dnes se nezaměříme na netradiční suroviny v naší stravě nebo na další ze „stylů“ stravování, ale na problém, který se označuje jako smrtící kvarteto. Odborným termínem je označováno jako metabolický syndrom, dále jako syndrom X, syndrom inzulinové rezistence nebo Reavenův syndrom.

Nesnášenlivost laktózy

Nesnášenlivost laktózy

Co se týče konzumace mléčných výrobků a problémy s jejich zpracováním v těle, mluvíme buď o alergie, nebo intoleranci na laktózu. S tou se dnes seznámíme a ukážeme si vzorový jídelníček. Pokud se podíváme na rozšířenost, pro řadu z nás může být až překvapující, o jak rozšířenou „nemoc“ jde.

Quinoa - "Dar od bohů"

Quinoa - "Dar od bohů"
Součástí našich týdenních plánů je příloha zvaná quinoa (kinua), neboli merlík chilský. Řada z nás však tento název slyší poprvé. U vegetariánů a veganů je tato však potravina známá. Dokonce je zcela bezlepková, proto se využívá i v bezlepkové dietě. A neméně důležitá je i její lehká oříšková chuť.

Cholesterol ve stravě

Cholesterol ve stravě
Otázky kolem cholesterolu v jídle jsou stále aktuální a nové a nové studie ukazují zajímavé objevy, které by před pár lety byly nemyslitelné. Řada strávníků si láme hlavu, zda jíst vajíčka či oříšky, zda je správně tohle, nebo tamto.